KISA DÖNEM ASKERLİK NİTELİKLİ ELEMAN SORUNUNU ÇÖZECEKTİR

KISA DÖNEM ASKERLİK NİTELİKLİ ELEMAN SORUNUNU ÇÖZECEKTİR

MYO’LARA KISA DÖNEM ASKERLİK
NİTELİKLİ ELEMAN SORUNUNU ÇÖZECEKTİR
TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu meslek lisesi öğrencilerine kısa dönem askerlik konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Aydoğdu, henüz alınan bir karar olmamasına rağmen, MYO’larına getirilecek olan kısa dönem askerliğin, sanayicinin nitelikli eleman sorununa çözüm olacağını söyledi.

Hakan_Aydogdu1_1

 

 

 

 

Meslek lisesi öğrencilerinin ‘kısa dönem askerlik’ yapması konusunda kamuoyunda çıkan haberler üzerine, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu bir açıklama yaptı. Kısa dönem askerlik konusunun sektörde yaşanan kısır döngüye çare olacağını belirten Aydoğdu “Meslek lisesi mezunu öğrenciler, uzun dönem askerlik yapmamak için üniversiteye girmeye çalışıyor. Üniversite mezunları da operatörlük yapmıyor. Dolayısıyla uzun dönem askerlik yapma fikri, sanayideki zincirin halkalarını zayıflatıyor” dedi.

 
İSTİHDAM AÇIĞI KAPANIR
Sektörde nitelikli eleman sorununa çözüm için kısa dönem askerlik konusun kritik olduğunu ifade eden Aydoğdu şu açıklamayı yaptı: “Meslek lisesi mezunu öğrencilere özel olarak kısa dönem askerlik imkanı sağlanırsa sektörde hem ciddi bir istihdam açığı kapanır, hem de meslek liseleri özendirilir. Ülkemizde, bünyesinde makina teknolojileri alanı bulunan 305 teknik meslek lisesi var. Bu okullarda eğitim alan öğrenciler, mesleklerine devam edip etmemekle hem kendisinin hem de ülke sanayisinin geleceği ile ilgili önemli bir karar verecek. Bir mesleki teknik lisesi öğrencisi, eğitimde kullandıkları araç gereç ve ekipmanlar sebebiyle normal bir lise öğrencisine göre daha maliyetlidir. Devletimiz, mesleki ve teknik lise öğrencileri ve meslek yüksekokullarına bu araç gereç ve ekipmanlar dolayısıyla büyük yatırımlar yapmaktadır. Bu yatırımların karşılığını almak için Milli Savunma Bakanlığımızın meslek yüksekokullarına yönelik gerçekleştireceği kısa dönem askerlik uygulaması meslek eğitimini daha cazip hale getirecek ve ara eleman-nitelikli personel istihdamını olumlu etkileyecek.”

KONUYLA İLGİLİ NELER OLDU?
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün, 9 Ocak 2018 tarihinde “Meslek Yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik” konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Meslek Yüksekokulu mezunlarının kısa dönem askerlik taleplerinin var olduğunu dile getiren Özlü, “Üniversite mezunlarından ziyade, aranan eleman dediğimiz, ara eleman-nitelikli personel ihtiyacımız var. Almanya’da mesleki eğitime giden 7.8 milyon genç var. Türkiye’de ise 1.7 milyon… Bizim yetiştirdiğimiz elemanlarla, sanayide ihtiyaç duyulan kişiler örtüşmüyor. Sanayici kaynak uzmanı ya da CNC operatörü istiyor, biz düz lise mezunu yetiştiriyoruz… Dolayısıyla bunu örtüştürebilirsek işsizliğin azalmasına da ciddi katkı sağlayacağı kanaatindeyim” sözlerini kaydetti. Ancak Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise yapılan açıklama üzerine “Böyle bir konu gündemimizde değil” açıklamasını yaptı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*