MAKİNA İMALATÇILARI BİRLİĞİ 38 ÜYESİ İLE BİRLİKTE EuroBLECH FUARI’NDA

MAKİNA İMALATÇILARI BİRLİĞİ 38 ÜYESİ İLE BİRLİKTE EuroBLECH FUARI’NDA

ig1a7172_ahmet_w

 

 

 

 

 

 

 

 

MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet ÖZKAYAN:

“2020’de Türkiye’nin en çok ihracat yapan sektörü olmayı hedefliyoruz”

MAKİNA İMALATÇILARI BİRLİĞİ 38 ÜYESİ İLE BİRLİKTE EuroBLECH FUARI’NDA

Almanya’nın Hanover şehrinde düzenlenen ve sac levha işleme teknolojisine ait en son yeniliklerinin sergilendiği EuroBLECH Fuarı bu yıl 24. kez kapılarını açıyor. 25-29 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek fuarda, 95 adet Türk katılımcının içinde, Makina İmalatçıları Birliği’ne üye 38 makine imalatçısı da ürünlerini sergileyecek. Bu yıl fuardaki en geniş stant alanına sahip 4. ülke konumunda olan Türkiye, makine sanayisindeki gücünü, dünyanın 40 farklı ülkesinden gelen ziyaretçiler ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de makine sektörünün önde gelen kuruluşlarını temsil eden ve 170 üyesiyle Türk makine ihracatının yüzde 60’ından fazlasını gerçekleştiren Makina İmalatçıları Birliği, dünyanın en önemli sac işleme fuarlarından biri olan ve iki yılda bir düzenlenen EuroBLECH 2016’da yerini alıyor. Türkiye’den 95 firmanın katılım gösterdiği fuara Makina İmalatçıları Birliği de 38 üyesi ile destek veriyor. MİB, 16. Hol, G-12 numaralı standında ziyaretçilerini ve Türkiye’den alım yapma niyetinde olan müşterileri en iyi şekilde ağırlayarak, tüm üye firmalarının bulunduğu kataloglarını da dağıtmayı planlıyor.

ÖZKAYAN: ‘Türkiye’nin en çok ihracat yapan sektörü olmayı hedefliyoruz’
İki yılda bir düzenlenen EuroBLECH 2016’nın Türkiye makine sektörü için büyük önem taşıdığını söyleyen Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet ÖZKAYAN: “Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda en önemli sektörü haline geleceğine inandığımız makine imalat sektörü, son 10 yılda Ar-Ge’yi odağına alan hükümet ve teşvik politikaları ile önemli yollar kat etti. 2015 yılı ihracatımız 11,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, ithalat tutarı 23 milyar dolar oldu. Aynı yıl içerisinde makine üretimimiz ise yaklaşık 25 milyar dolara ulaştı. Ülke olarak 2023 yılı için hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak. Bizler Makina İmalatçıları Birliği olarak 2023 yılında ülkemizde en fazla ihracat yapan sektör olmayı hedefliyoruz. Bugün otomotiv sektörünün ardından ikinci sırada yer alan sektörümüzün bu hedefe, yüksek teknolojili ara bileşenlerinin üretimi ve yine bu bileşenlerin yerli üretim makinelerder kullanılarak katma değer yaratılması ile ulaşabileceğine inanıyoruz’ dedi.

Fuarın bu yıl trendlerinin Endüstri 4.0, maliyetten tasarruf, esneklik ve daha yüksek kalite, hibrit yapıların işlenmesi ve hafif tasarım olacağını söyleyen ÖZKAYAN: “Akıllı üretim, sac levha işlemenin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Veri alışverişi ise tüm üretim değerleri zinciri içerisinde en iyi üretim işlemleri, gelişmiş planlama güvenilirliği, daha esnek ve daha yüksek ürün kalitesi noktalarında gelişme kaydediyor. Türkiye’nin ihracatında ikinci sırada bulunan sektörümüz, ülke ekonomisinin gelişmesinde büyük öneme sahip. Makine üretimi ile birlikte, teknolojiye geçiş süreci hızlanıyor ve savunma sanayisinden tıbba kadar çok geniş alanda yaygın bir imalat gücü ortaya çıkıyor. Makine imalatçıları içinde barındırdığı mühendislik ve Ar-Ge gücü sayesinde yüksek teknolojiye en hızlı dönüşümü sağlayacak tek sektör olma özelliğini taşıyor” diye konuştu. Üreterek büyümek zorunda olan Türk ekonomisine en büyük desteği verecek olan makine imalat sektörünün hızla gelişmesi gerektiğini ifade eden ÖZKAYAN, sektörün büyümesi için mevcut desteklerin artırılması ve özel önem statüsünde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Yapılacak destekler ile dünya standartlarında üretim yapan makine sektörünün ülkemizin cari açığı başta olmak üzere ekonomiye önemli katkı sağlayacağını söyledi.

EuroBLECH’e 1600’ün üzerinde katılımcı bekleniyor
Türkiye’nin 7500 metrekarelik bir stant alanı ile temsil edileceğini söyleyen MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet ÖZKAYAN, Türkiye’nin bu yıl tanıtım alanını en fazla büyüten ülkelerden biri olduğunu ve üreticilerimizin sac levha işleme konularındaki yenilikçi ürünlerini dünyanın farklı ülkelerinden gelecek 1600’ün üzerinde katılımcı ile buluşturmaya hazırlandığını söyledi. EuroBLECH, bu yılın “Yeni Nesil Sac Levha İşleme” temasıyla birlikte üretim teknolojilerinde rağbet gören adeta devrim niteliğindeki gelişmeleri yansıtacağını vurgulayan ÖZKAYAN, ziyaretçilerin makine ve sistemlerin geniş ölçekte canlı sunumlarını izleyebilecek ve sektörün üst düzey uzmanları ile uygulamaları hakkında görüşme yapabileceklerini ifade etti. Makina İmalatçıları Birliği olarak fuara titizlikle hazırlandıklarını belirten ÖZKAYAN: “Üretim gücümüzü dünyaya göstermek ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için üyelerimizle birlikte elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” dedi.

mib_logo_w

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*