Türk Makinecileri AR-GE ve Teknoloji Hamleleriyle Dünyaya Rol Model Oluyor

Türk Makinecileri AR-GE ve Teknoloji Hamleleriyle Dünyaya Rol Model Oluyor

Makine İmalatçıları Birliği’nin (MİB) iftar yemeği, TÜYAP’ın değerli katkılarıyla 9 Haziran 2016 Perşembe günü, İstanbul Mihrabat Korusu’nda saygın konukların katılımıyla gerçekleştirildi.

İftar organizasyonunda konuşan MİB Başkanı Ahmet Özkayan: “Makine imalatçıları, bünyesinde barındırdığı yüksek teknolojiye dayalı mühendislik ve AR-GE gücü sayesinde, Endüstri 4.0 devrimine uyum sağlayabilen ve bu dönüşümü hızlıca yapabilecek potansiyele sahip tek sektör. 2023 hedeflerimizde, 100 Milyar Dolar ihracat gerçekleştirmesi hedeflenen makine imalat sektörü, ülkemizin yüksek teknolojiye dayalı, AR-GE ve inovasyon öncelikli kalkınma planları için önemli bir kilit taşı konumundadır.”

İftar yemeğinin ev sahipliğini üstlenen MİB Başkanı Ahmet Özkayan, organizasyonda yaptığı konuşmada; toplumsal yardımlaşma ve kaynaşmanın yoğun olarak yaşandığı Ramazan ayında, üyelerle bir arada olmaktan ve aynı sofrayı paylaşmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ülkemizde, önce İstanbul’da sonra da Mardin’de yaşanan terör saldırılarında hayatını kaybeden tüm vatandaşlara rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen Özkayan, yürekleri burkan bu terör olaylarının son bulması temennisinde bulundu.

Özkayan: “Kamu-Özel Sektör İşbirliği Sektöre Hız Kazandıracak”

Konuşmasında, Türkiye’nin ekonomik açıdan farklı yatırım hamleleriyle büyümesini sürdürdüğüne dikkat çeken Ahmet Özkayan, iş dünyasının özverili ve çözüm odaklı yaklaşımının büyüme sürecinde lokomotif bir rol üstlendiğini belirterek; “Devletimiz nezdinde de çözüm geliştirme konusunda hız kazanıldı. Ülkemizdeki kamu-özel sektör işbirliğinin ilerleyen süreçte çok daha etkin ve verimli sonuçlar ortaya çıkaracağını düşünüyoruz. Gelinen nokta mutlu edici olsa da, şüphesiz ki devletin hızını daha da arttırması ve iş dünyasının hızına yetişmesi gerekiyor” dedi.

“Sanayici kalıcı çözümler istiyor”
Sanayicinin kalıcı çözümler istediğine bir kez daha dikkat çeken Özkayan, “Bu kararlar sayesinde büyüme hızının artacağına ve rekabet üstünlüğümüzün, daha da gelişeceğine inanıyoruz. 2023 hedeflerimizde, 100 Milyar Dolar ihracat gerçekleştirmesi hedeflenen makine imalat sektörü, ülkemizin yüksek teknolojiye dayalı, AR-GE ve inovasyon öncelikli kalkınma planları için önemli bir kilit taşı konumundadır. Bu kilit taşının temsilcileri olan Makine İmalatçıları Birliği üyelerinin, Türkiye toplam makine ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştiriyor olması da gelecek adına güçlü bir göstergedir” diye konuştu.

“200’ü Aşkın Ülkede Türk Makineleri Kullanılıyor”

2015 yılında 144 milyar $ olarak gerçekleşen toplam Türkiye ihracatından, makine sektörünün yüzde 9,2 pay aldığının altını çizen Özkayan; “2001 yılında yüzde 27 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2015 yılına gelindiğinde yüzde 51’e çıkmıştır. Bugün 200’ü aşkın ülkede Türk makineleri kullanılıyor. Ülkemiz Avrupa’nın 6. büyük makine imalatçısıdır. Son 5 yılda Türkiye ihracatında söz sahibi sektörler arasında en fazla artış makine sektöründe gerçekleşmiş ve makine ihracatı yüzde 67 artış göstermiştir. Türk makine sektörünün ihracatı, son 5 yılda ortalama yüzde 15 artış ile ihracat artışı sıralamasında dünyada 3. sırada yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

“Endüstri 4.0 Devrimi Kapıda, Sorumluluk Omuzlarımızda”

Makine imalatçılarının, bünyesinde barındırdığı yüksek teknolojiye dayalı mühendislik ve AR-GE gücü sayesinde, Endüstri 4.0 devrimine uyum sağlayabilen ve bu dönüşümü hızlıca yapabilecek potansiyele sahip tek sektör olduğunu vurgulayan Özkayan,”Bu potansiyel tabii ki biz imalatçıların taşıdığı sorumluluğu daha da artırıyor. Gelinen noktada, ‘Biz biriz… Birlikte geleceğimizi üreteceğiz” anlayışı içerisinde, ülkemizin geleceği için birlikte hareket edebilme kabiliyetini geliştirebilmeliyiz” açıklamalarında bulundu.

“İftara Yoğun Katılım”
MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan ve Yönetim Kurulu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte üyelerden; MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran, Cumhurbaşkanı Danışmanı Mesut Uğur, kardeş birliklerin başkanları, genel sekreterleri ve değerli temsilcileri yerlerini alırken, desteklerini esirgemeyen TÜYAP ailesi de Genel Müdür İlhan Ersözlü ve ekibiyle birlikte katılım gösterdi.

İftar organizasyonunda ayrıca, Dalgakıran ve Ersözlü de günü anlam ve önemine dair duygularını katılımcılarla paylaştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*