Geleceğin üretim sistemleri   WIN Eurasia Automation’da sergileniyor

Geleceğin üretim sistemleri WIN Eurasia Automation’da sergileniyor

WIN Eurasia Automation fuarı, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde sektör profesyonellerinden gördüğü yoğun ilgiyle kapılarını açtı.19 Mart günü başlayan  fuar, 4 gün boyunca; Otomasyon (Endüstriyel Otomasyon), Electrotech (Enerji, Elektrik ve Elektronik), Hydraulic & Pneumatic (Akışkan Gücü Teknolojileri) ve Materials Handling (Taşıma, Depolama, İstifleme ve Lojistik) fuarları kapsamında geleceğin üretim sistemlerini bir araya getirecek.  

Hannover Messe Bileşim Fuarcılık tarafından organize edilen Avrasya’nın lider inovasyon platformu WIN Eurasia Automation fuarı başladı. 19-22 Mart 2015 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde son teknoloji üretim sistemlerini bir araya getiren fuar; fabrikalarda ihtiyaç duyulan tüm ileri teknoloji ürünlerin tanıtıldığı  bir platform sunuyor.

Fuarda; ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Danimarka, Finlandiya, Güney Kore, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Japonya, İngiltere, İran, İtalya, Macaristan, Portekiz, Romanya, Tayvan ve Türkiye olmak üzere 21 ülkeden 1581 firma bulunuyor.

 WIN OTOMASYON FUARI ACILISI(2)_iç gurup

 

 

 

 

 

 

 

 

SANAYİNİN GELİŞİMİ İÇİN FUARLAR ÖNEMLİ

Açılış törenine Hannover Messe Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) Başkanı Sedat Sami Ömeroğlu, Akışkan Gücü Derneği (AKDER) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Başkanı Ender Akbaytogan, Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği (ETMD) Başkanı Tunver Özekli ve Alman Mühendislik Federasyonu VDMA Ticari Fuarlar Proje Direktörü    Ann-Catrin Rehermann konuşmacı olarak katıldı. Açılış töreninde yaptığı konuşmada; Hannover Messe Bileşim Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel; WIN Eurasia Automation fuarının imalat sanayinin yıllardan beri en büyük fuarı olduğunu hatırlatarak bu yıl fuarda 21 ülkeden yaklaşık 1600 katılımcının bir araya geldiğini belirtti. Bunlar arasında Çin, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore hükümetlerinin finansal desteğiyle milli katılım gösterdiğini ifade eden Kühnel; desteklerinden ötürü bu hükümetlere ve Ekonomi Bakanlığı, Bilim ve Sanayi Bakanlığı, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği, KOSGEB, TOBB  ve tüm katılımcılara gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür etti.

ENOSAD Başkanı Sedat Sami Ömeroğlu ise yaptığı konuşmada; dünyanın teknolojik açıdan bambaşka bir noktaya gittiğini anlatarak “Artık konvansiyonel standartlarda üretim yapmak imkansız hale gelmiş durumda. Günümüzde üretim endüstrisinin yeni tanımı Endüstri 4.0 olarak adlandırılmakta. Bu yeni döneme paralel olarak Türkiye’nin endüstrileşmeyi ve kalkınmayı sağlamak için dünyadaki bu teknolojik gelişmeye ayak uydurması gerekiyor. Bu fuar ve benzeri platformlar sunduğu yenilikçi ürünlerle bu açıdan önemli bir katkı sağlıyor” dedi.

AKDER Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan da; katılımcı firmaların fuar boyunca sektördeki yenilikleri ve AR-GE çalışmalarını ziyaretçilerle paylaşacaklarını, pazar paylarını artırmaya çalışacaklarını söyledi. Türkiye’de pek çok firmanın dünya pazarlarında etkin rol oynadığını ancak bunun çoğunlukla firmaların bireysel başarılarından kaynaklandığına dikkat çeken Atılgan, “Başarıların sanayinin geneline yayılabilmesi için kamu, üniversite ve girişimcilerin birlikte çalışması gerekmektedir. Tek çıkış yolumuz, yüksek teknolojik katma değerli ürünler üretmekten geçiyor. Bu ortamın oluşması da bizim en büyük temennimizdir” diye konuştu.

İSDER Başkanı Ender Akbaytogan da yaptığı konuşmada; fuarın tüm katılımcılar için yararlı olması dileklerini ileterek “26 üyemiz ile fuarda yer alıyoruz. Fuarların gelişmesi ve büyümesiyle birlikte daha fazla üyemiz ile yer alacağız. Ülke ekonomisinin gelişmesiyle birlikte sanayileşme artmış ihracat artmış ve endüstriyel üretimde çok büyük gelişmeler meydana gelmiştir. Üretim, taşıma, kaldırma, yükleme, boşaltma, depolama, istifleme, makine ekipmanları talepleri her geçen gün artmaya başlamıştır. Bu büyüme beraberinde fuarların da büyüme ve gelişmesine yardımcı olmuştur. Bu fuarın da sektörün karar vericilerini bir araya getireceğini düşünüyoruz” dedi.

FUAR YENİ PAZARLAR İÇİN FIRSAT YARATIYOR

ETMD Başkanı Tucer Özekli ise, 2000’li yılların başından beri gelişmesini sürdüren WIN fuarlarının elektrik bölümünü destekledikleri ve desteklemeye de devam edeceklerini vurgulayarak şöyle konuştu: “Fuarların gelişimleriyle birlikte dünyadaki teknolojik gelişmeleri anında takip edebiliyoruz. Katılımcı firmaların ürünlerini sergiledikleri fuarlar, ülkemizin gelişen teknolojilerini global platforma tanıtmakta aracı olmakta hem de yeni pazarlar arayan firmalar için fırsatlar sunmaktadır. Geleceğimizi iyi noktalara taşımak adına hepimize görevler düşüyor. Biz de üniversitye sanayi işbirliği ve teknolojiyi yakından takip ederek sektöre destek oluyoruz.”

Alman Mühendislik Federasyonu VDMA Ann-Catrin Rehermann da, WIN Eurasia Automation fuarının Alman ve Türk frmalar arasındaki işbirliğini pekiştirmek açısından önemli bir buluşma merkezi olduğunu belirtti ve sektöre ilişkin düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Sanayi mallarının 1 numaralı tedarikçisi Almanya’dır ve aynı zamanda Türk makina sanayinin de önde gelen müşterilerinden biridir. İlerleyen dönemlerde Türkiye’de sanayinin daha da gelişeceğinden eminiz. Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya pazarlarına erişim yolu üzerinde olması nedeniyle istikrarlı bir büyüme göstermektedir.”

WIN OTOMASYON FUARI ACILISI -DENIZ ANASI_iç tek

UZAKTAN KUMADANLI MARTI İLGİ GÖRDÜ

Fuarın açılış töreni renkli görüntülere sahne olurken doğadan esinlenilerek endüstriyel ürünler tasarlayan bir firmanın uzaktan kumadalı martı robotunun uçurulması ve akvaryum içerisinde yüzen deniz anası robotu ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.  Fuar 22 Mart 2015 tarihine kadar son teknoloji üretim sistemlerini sergilemeye devam edecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*