Hidrojen Enerjili Arabalar Yarışması

Hidrojen Enerjili Arabalar Yarışması

POSEIDON-II İpi göğüsledi
Poseidon-2

 

 

 

 

 

Makina Mühendisleri Odası Ekibi POSEIDON-II, Hidromobil Yarışmasında birinci.

TÜBİTAK’ın 31 Ağustos’ta İzmir’de gerçekleştirdiği “Hidromobil-08, Hidrojen Enerjili Arabalar Yarışmasında” Makina Mühendisleri Odasının ekibi Poseidon-2 adlı araçlarıyla birinci oldu. Çekişmeli başlayan yarışı dördüncü turdan itibaren önde götüren POSEIDON-II, en yakın rakibine üç tur fark atarak birinciliği kazandı. MMO Öğrenci Üye Komisyonu Hidromobil ekibi, Celal Bayar, Ege, Dokuz Eylül Üniversiteleri ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünün makina ve endüstri mühendisliği bölümlerinde okuyan 24 öğrenciden oluşuyor.

TÜBİTAK’ın  düzenlediği Hidrojen Enerjili Arabalar Yarışı

HİDROMOBİL ve güneş enerjili araçlar yarışı FORMULA –G, 31 Ağustos 2008’de Pınarbaşı İzmir yarış pistinde gerçekleştirildi. Türkiye’nin hemen her bölgesinden gelen genç ekipler kendi yaptıkları araçlarla yarıştılar. Tam bir şenlik havasında geçen yarışlarda, Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Öğrenci Üyelerinden oluşan ekibin POSEIDON-2 adlı aracı Hidrojen Enerjili Arabalar yarışmasında büyük farkla birinciliği kazandı. İkinciliği “Hidroaktif” adlı araçlarıyla ODTÜ ekibi alırken Anadolu Üniversitesi “Hidroana” aracıyla üçüncü oldu. POSEIDON –II’nin pilotu Selin Şengün Zopçuk’a ödülünü Devlet Bakanı Mehmet Aydın verdi. İzmir Valisi M. Cahit Kıraç ve  Tübitak Yönetim Kurulu Başkanı Nükhet Yetiş  pilotu ve tüm ekip elemanlarını kutlayarak başarılarının devamını dilediler.

Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mehmet Özsakarya, gençlerin yarışmaya heyecanla ve inançla hazırlandığını, projeye büyük emek verdiklerini belirterek ekip üyelerini tek tek kutladı. Oda olarak yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkemizde tanınmasına, teknolojisinin gelişmesine büyük önem verdiklerini belirten Özsakarya, yarışmanın temiz enerjiler konusunda kamuoyu oluşmasına katkıda bulunduğunu; genç mühendis adaylarının çevreci enerjiler hakkında bilgi sahibi olmasında etkili bir organizasyon olduğunu ve bu nedenlerle yarışmayı yürekten desteklediklerini vurguladı. Özsakarya şunları söyledi;“Yarışmada iddialıydık. Ancak bizim için derece yapmak kadar önemli bir diğer konu projede görev alan 24 mühendislik öğrencisinin yaklaşık bir yıldır hidrojen enerjisiyle ve araç teknolojisiyle uygulamalı olarak tanışmış olmasıdır. Poseidon-2’yi bölgemizdeki dört üniversitenin makina ve endüstri mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrenci üye komisyonu üyelerimiz gerçekleştirdi. Kendilerine bir akademik ve 3 teknik danışman destek verdi. Bütün ekibimize, danışmanlarımıza ve sürüş tekniğiyle  başarılı bir yarış çıkaran pilotumuza yürekten teşekkür ediyorum ve kutluyorum.”

zafer_kupa_ekip_poseidon_WPOSEIDON-II’nin pilotu Selin Şengün Zopçuk ise, başarıyı çok zorlu ve disiplinli bir çalışmayla kazandıklarını belirterek şunları söyledi;  “Antrenmanlarda disiplinle çalıştık. Yarış 20 tur olduğu halde hazırlık turlarımızda kesintisiz 30 tura kadar çıktığımız oldu ve bunu günde iki üç kez gerçekleştirdik. Ekibimiz aracımızın tüm teknik özelliklerine hakimdi. Elimizden gelen her şeyi yaptık ve başardık. Hepimiz çok mutluyuz. Gençlere inanan, bu ortamı yaratan ve bize başarma gücünü veren Odamıza çok teşekkür ediyoruz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*