Hasan ŞEMSİ BERDAN CİVATA Yönetim Kurulu Başkanı

Kısaca Berdan Cıvata’nın tarihçesinden bahseder misiniz

1970 yılında İstanbul’da Denet Civata firmasında cıvata somun sektörüne giriş yaptım. 6 sene çalıştığım bu firmada çok sevdiğim cıvata ve somun üretimi konusunda bugün adına İnovasyon dediğimiz birçok yenilikler yaptım. Son 2 yıl İşletme Fakültesi bünyesindeki İşletme İktisadi Enstitüsü’nün gece bölümünü bitirdim. Yaptığım çalışmalar sektörde dikkat çekti. Birçok firmadan bu arada Türkiye’nin sektörde en büyüğü olan STFA Cıvata’dan aldığım teklif üzerine 6 yıl sonra Adana’ya geri taşındık. 1982 yılında emekli olabileceğimi anlayınca ağabeyimin 150 m2’de kurduğu Berdan Torna Atölyesine geçtim. 2001 yılında 400 m2’ye büyüyen atölyeyi 25 çalışanla birlikte terkederek Tarsus-Mersin OSB’deki 1500 m2’lik yeni fabrika binamıza taşındık.

Burada yaptığımız birçok yenilikler ayrıca Kosgeb, Çukurova Kalkınma ajansı ve Teknopark desteklerinin de yardımıyla bugün 33.000 m2 üzerinde 9000 m2’si kapalı tesislerde, 28’i mühendis 225 çalışanla Türkiye’nin en büyük boyutlu bağlantı elemanlarını üreten ve ürünlerinin yarıya yakınını Avrupa’nın sanayide ileri gitmiş ülkelerine ihraç eden, ülkenin dev projelerinde çözüm ortağı olan bir firma durumuna gelmiş bulunuyoruz.

Ne tür projelerde çalışıyorsunuz 

Anamur’dan Kıbrıs’a 1,6 m. çapında, denizin 250 m. altından, 80 km boydaki içme suyu taşıma projesinde yalnız bizim cıvata, somun ve saplamalarımız tercih edildi.

Avrupa’nın en uzun ikincisi durumundaki İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün ayaklarını taşıyan her biri 10,1 m. boyda ve 780 kg ağırlıktaki 10.9 kalite ankaraj cıvataları için Dünya’da 3 firmaya yeterlilik veren Japon Köprü devi IHI bu devasa projede Berdan Civata’yı tercih etti.

İstanbul 3’ncü Boğaz köprüsünü yapan Hundai’ye cıvata ve somunlarımız yanında asit kullanmayan Çevre Dostu sıcak daldırma galvaniz kaplama tesisimizle de hizmet veriyoruz.

Sabiha Gökçen ve Yeşilköy Bakım onarım hangarlarının 2,5 m. boydaki ankeraj cıvataları ve 10.9 kalite çelik sıcak d.galvanizli konstrüksiyon cıvatalarında, Türkmenistan, Riyad, Katar (Doha) havaalanlarında olduğumuz gibi Dünya’nın en büyüklerinden birisi olan İstanbul 3’ncü havaalanında da olacağız.

Mekke-Medine (Harameyn) tren istasyonlarını taşıyan ankeraj cıvatalarımız yanında 320 adet yürüyen merdivenlerini de bizim Berdan Markalı cıvatalarımız taşımaktadır.

Ağırlıklı Çalıştığınız Sektör İnşaat Sektörü ve Çelik Yapılar mıdır?

Enerji ve Rüzgar sektörü de çok ağırlıklı çalıştığımız bir sektördür. İspanyol Alstom ve Acciona, Alman Nordex, Amerika’lı GE, Danimarka’lı Vestas ve Siemens gibi Rüzgar Gülü dev üreticilerinin 150-250 ton ağırlıklara sahip Rüzgar Santralleri Kulelerinin ankerajlarında tek onaylı tedarikçileri olan Berdan Cıvata’nın ankerajları taşımaktadır.

Başlıca Çalıştığınız önemli sektörler nelerdir?

Çelik Yapılar, endüstriyel Tesisler yanında Rafinerilere, Petrokimya Tesislerine, Hızlı Trenlere, Barajlara, Hidroelektrik ve Güneş Santrallerine, Otoyollara 10.9 ve 12.9 gibi yüksek kalitelerde sıcak daldırma galvanizli bağlantı elemanları vermektedir.

Nükleer Santrallerimize de yabancı ülke veya firmaların bağlantı elemanlarının girmesini önlemeyi de hedefleyen Berdan Civata gerekli çalışmaları yapmaya ve Nükleerle ilgili ileri düzeyde teknik eğitimleri almaya başlamış bulunmaktadır.

Sektörde cıvata somun üretmek dışında ne gibi hizmetleriniz vardır?

Sektörde, cıvata-somunları ve metal parçalarını 50-60 yıl süreyle paslanmaktan koruyan, çalışanlara olduğu kadar çalışılan cıvatalara ve çevreye tehlike saçan asit gibi zararlı kimyasalları kullanmayan Çevre Dostu daldırma galvaniz kaplama tesisi yanında elektro galvaniz ve çinko lamel kaplama tesislerini de bir arada bulunduran Berdan Cıvata, Bağlantı Elemanları sektörünün bu konularda hizmet veren ender üreticilerinden birisidir.

25-30 yıl korozyona karşı dayanım gösteren Çinko Lamel kaplama İzmir, Bursa ve İstanbul dışında yalnız Mersin’de Berdan’da bulunmaktadır. 6500 saat tuz püskürtme korozyon testine dayanımlı Cermacrom kaplama ise Türkiye’de yalnız Berdan Cıvata da vardır.

Sizi Sektörde öne çıkartan Ne Tür Belgeleriniz vardır?

Cıvata ve somunlarda hidrojen kırılganlığını önlemekle ilgili ilk patenti ve sektörün ilk CE belgesi, çelik yapılara üretimde yetkinlik ifade eden ilk TucsaMARK sertifikasını, basınçlı kaplara bağlantı elemanları üretme konusunda ilk yetkinlik belgesi olan AD 2000 W belgesini Türkiye’nin sektörde en zengin ve akredite belgeli ilk ve halen tek laboratuvarı olduğunu belirten ISO EN 17025 Belgesi yalnız Berdan Civata da vardır.

Berdan Cıvata, sektöründe yalnız sıradan cıvata somun üreten bir firma olmayıp Ar-Ge çalışmaları, özellikli belgeleri, mühendislik çalışmaları ile güven üreten bir firma olduğunu ispatlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir