Toksel Makina’dan ithalata çözüm

Özellikle sarım makinelerinde makaralara sıralı sarım sistemlerinde yön verici olarak kullanılan Doğrusal Hareket Ünitelerini 25 yılı aşkın süredir % 100 yerli olarak üreten tek firma. Kablo, hortum, tel, iplik vs sarımında kullanılan ünitelerin farklı hat ve güçlere sahip dört farklı tipinin üretim ve satışı yapan yetkililer değişik markaların tamir ve bakımı konusunda da hizmet verdiklerini belirttiler. Doğrusal hareket üniteleri, üzerinde çalıştığı düz milin dönme hareketini doğrusal harekete çeviren, gücünü milin dönme hareketinden alan mekanik ve kullanımı çok pratik bir sistem. Şaftın sabit dönme yönü ve devrine karşın ünite üzerinde ayarlanabilir skala sayesinde hareketi yavaş veya hızlı ayarlanabiliyor. Mekanik stoplayıcılar sayesinde ters yöne hareket yapan ve çalışma aralığı pratik olarak ayarlanabilen üniteler birçok problemi kendiliğinden çözüyor. Elektronik hız kontrol sistemlerini, elektrikli sviç sistemlerini gerektirmeyen tamamen mekanik çalışan sistem sadece sarım sistemlerinde değil uzunluk takipçisi olarak çeşitli otomasyon sistemlerinde de kullanılabileceğini yatay ve dikey çalışabileceğini vurguladılar.     Kullanım kolaylığı, alternatif sistemlere göre uygulama işçiliği ve maliyeti açısından çok avantajlı olan sistem uzun yıllardır imalatları olduğunu ancak tanıtımının yeterli yapılmadığı için makine imalatçılarının alternatif sistemlerle çözüm aradığını belirten Toksel Makine yetkilileri; ürünlerinin Avrupa muadilleriyle aynı kalitede ve yarı fiyatına olduğunu belirtiler. Ayrıca servis ve yedek parça konusun da da hiçbir sıkıntı olmaması avantaj.

Ayrıca Doğal taş sektörüne yönelik ürettikleri makinelerle ithalatın önüne geçmeyi amaçladıklarını söyleyen Toksel Makina Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kanat, “Patenti bize ait olan ürünlerin yanı sıra, ayrıca yeni geliştirdiğimiz ürünler için de çok sayıda faydalı model belgesi aldık. Tokmaktepe ailesi tarafından 1970 yılında İstanbul’da kurulan Toksel Makina, üretim tecrübesini 1989 yılından itibaren doğal taş işleme makineleri ve Doğrusal Hareket Ünitelerini imalatı alanında yoğunlaştırdı. Bugün doğal taş işleme makineleri, dekoratif makineler, robotlar-rulolar-konveyörler-döner platformlar, mozaik dizgi/kesim kalıpları ve doğrusal hareket sistemleri (vargel sistemleri) olmak üzere altı ana grupta üretim yapan firma, makinelerini dünyanın 40’tan fazla ülkesine ihraç ediyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde edindikleri tecrübeler doğrultusunda 2016 yılının aksiyon planlamasını revize ettiklerini söyleyen Toksel Makina Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kanat, “Bu yıl için piyasa şartlarının zor olacağı bir dönemden daha geçeceğimizi öngörebiliyoruz. Bu hususla alakalı bir küçülmeye gitmedik. Aksine, global bazda sıkıntıların yaşandığı zor zamanlarda yatırımlarımıza ivme kazandırmanın mantıklı olduğunu öngördük. Üretim kapasitemizi bu plan doğrultusunda artırdık” dedi.

Yenilikçi, dinamik ve profesyonel

Fark yarattıkları bir diğer konunun da güçlü bir kadroya sahip olmaları olduğunun altını çizen Kanat, “Toksel Makina, güçlü kadrosu, altyapısı, her geçen gün edindiği tecrübe ve bilgi birikimine ek olarak; yenilikçi, dinamik ve profesyonel Ar-Ge çalışmalarıyla elde ettiği kaliteyle dünyada aranan markalardan biri olmayı başardı. Firma olarak ürettiğimiz kaliteli makinelerle, Türkiye’ye ve dış pazarlara hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz. Üretim çalışmalarımızı, yeni yatırımımız olan Dilovası yerleşkesinde 7 bin metrekaresi açık 12 bin metrekaresi kapalı alanda olmak üzere mermerciler sanayi sitesinde bulunan fabrikamızda sürdürüyoruz. Dilovası fabrikamızda talaşlı imalat, kaynaklı – mekanik montaj sahası, paslanmaz üretim, mekanik bakım sahaları ile boyahane, sevkiyat alanları, depolarımız ve idari bölümlerimiz yer alıyor.” diye konuştu.

Yüksek kapasitede üretim 

Toksel Makina’nın doğaltaş sektöründeki ve Doğrusal Hareket Ünitelerini kapasitesini anlatan Genel Müdür Yardımcısı Kanat şu sözleri kullandı: “İşinize yatırım yapmanın, pazarda kalıcı olabilme noktasında gerekliliğini kesinlikle göz ardı edemezsiniz. Bu anlamda, doğal taş teknolojileri sektörüne yüksek kapasitede üretim yapabilmemize olanak sağlayan işleme merkezlerine sahibiz. Talaşlı imalat sahamızda, yurt dışından getirdiğimiz ciddi bir CNC makinemiz bulunuyor. 18 metre uzunluğunda, 4 metre yüksekliğinde ve 1.5 metre genişliğinde ki ebatlarda, her türlü malzemeyi rahatlıkla işleyebilecek kapasitede bir makineden söz ediyoruz. Makinenin kurulu olduğu alan büyük bir yer kaplıyor, ki bu alandan rahatlıkla ufak bir fabrika türetebilirsiniz. Bunun yanı sıra, CNC hattımız ve üniversal tezgahlarımızın bulunduğu bir hattımız daha var. Kaynaklı birleştirme işlemlerini yaptığımız 10-18 metrelik şasilerimizi, tek seferde talaşlı imalat sahamızda işleme tabi tutabiliyoruz. Talaşlı imalatta işlemi biten tamamlanmamış ürünler, fabrika içindeki vinç ve asansör sistemleriyle bir üst kata sevk ediliyor ve raylı sistemlerle boyanacak dev makine parçaları, hiç el değmeden boyahaneye taşınıyor. Boyama işleminden sonra, malzeme yere indirilmeden, boyahaneden mekanik montaj atölyesine aktarılıyor. Mekanik montajdan sonra tüm ürünlerimiz, mühendislerimiz tarafından testleri yapıldıktan sonra sevk alanına iletiliyor.”

Doğal taş makİnaları ve Doğrusal Hareket Üniteleri için 

Toksel Makina’da imal edilen ürünleri sıralayan Kanat, “ Doğrusal Hareket Ünitelerini Doğal taş işleme makineleri, strip ve mozaik işleme makineleri, dekoratif makineler, -robotlar rulolar-konveyörler-döner platformlar, mozaik dizgi/kesim kalıpları ve doğrusal hareket sistemleri (vargel sistemleri) olmak üzere altı ana grupta toplayabiliriz. Katrak, plaka cila, otomatik kalibre ve parlatma, çok kafalı bantlı en ebatlama ve kafa kesme makinelerimiz doğal taş işleme makineleri ürün grubumuz içinde yer alıyor. Strip ve mozaik işleme makineleri ürün grubumuz içindeyse; otomatik honlama, kalibre, yatay yarma, tek kafalı bantlı ebatlama, çok bıçaklı ebatlama, çok bıçaklı seramik ebatlama, ara mesafeli çok bıçaklı ebatlama, çok bıçaklı kalın taş ebatlama, vibrasyon/eskitme, dereceli yan kesme makineleri ile file ve taş kurutma fırınları bulunuyor. Çok kafalı profil, çok kafalı dalgalı profil, otomatik yüzey parlatma ile kollu kırma makinelerimiz ise dekoratif makineler ürün grubumuza dahil olan ürünler arasındadır. Robotlar, rulolar, konveyörler, döner platformlar üst başlığı altında ise; çift yüz doldurma – boşaltma robotu (ACROBAT), 90 derece taş çevirme konveyörü, boşaltma-yükleme robotu 360 derece platform, blok arabası döndürme platformu, lazer işaretlemeli bantlı konveyör, taraklı / tırnaklı motorize rulo, döner tablalı motorize rulo, yıkamalı ve fanlı motorize rulo, merdaneli motorize rulo, motorize, taş sıralayıcı konveyör, avare makaralı rulo ile esnek konveyörler yer alıyor. Ayrıca mozaik dizgi ile kesim kalıpları ve doğrusal hareket (vargel) sistemlerimiz diğer iki ana grubumuzu oluşturuyor” dedi.

Ar-Ge’nin önemi 

Ar-Ge’ye çok önem verdiklerini ve bu departmanın sürekli çalıştığını belirten Kanat, “Patenti bize ait ürünlerimiz mevcut. Ayrıca yeni geliştirdiklerimizle alakalı da çok sayıda faydalı model belgemiz bulunuyor. Bugün itibarıyla KOSGEB ve TÜBİTAK ile beraber güncel olarak yürüttüğümüz projeler arasında doğal taş yükleme-boşaltma robotu ve otomatik doğaltaş boy ebatlama makinesi yer alıyor. Söz konusu projeler dünya standartlarında çalışmalardır. Özellikle otomatik doğaltaş boy ebatlama makinemiz tam otomatik özelliği ve dünyada en hassas işleme kapasitesine sahip makine unvanı ile verim ve tasarruf noktasından eşsizdir. Bunun yanında doğrusal hareket ürünleri olarak nitelendirdiğimiz tel, iplik, halat, kurdele, zincir, fitil gibi malzemelerin sarımında kullanılan ürünlerin imalatını da gerçekleştiriyoruz. Piyasada vargel olarak da anılan söz konusu ürünlerin Türkiye’deki tek üreticisiyiz. Biz üretimine başlamadan önce söz konusu ürünler yurt dışından getiriliyor ve dolayısıyla ülkemizin cari açığına olumsuz yönde etki ediyordu” dedi. Personelimizin gelişimi noktasında çeşitli eğitim programları düzenliyoruz. Çalışanlarımızın mesleki ve kişisel gelişimi için farklı kurumlarla yürüttüğümüz ortak çalışmalarımız periyodik bir şekilde devam ediyor” dedi.

Hedefler doğrultusunda büyüme 

Toksel Makina’nın yurt içi ve yurtdışındaki fuarlara katılarak sektörü yakından takip ettiğinin altını çizen Kanat, “Sektörümüzle alakalı olarak İtalya’nın Verona şehrinde düzenlenen Marmomacc Fuarı’na Türkiye’den dahil olan ilk firmayız ve senelerdir düzenli olarak katılmaya da devam ediyoruz. Yurt dışında İtalya, Amerika, Kanada’da yurt içinde ise İzmir, Afyon ve İstanbul’daki sektörel organizasyonlara katılmaya özen gösteriyoruz” dedi. Toksel’in gelecek planlarını da anlatan Kanat, “Doğaltaş işleme teknolojileriyle alakalı olarak ithalatın tamamen önüne geçmeyi hedefliyoruz. Bunun için de üretim kapasitemizi artırmanın gerekli olduğunu biliyoruz. Söz konusu hedef doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Kocaeli Dilovası bölgesinde büyük bir yatırımımız var. İşimize yatırım yapmanın, Uluslar arası pazarda rekabet edebilmenin ön koşullarından biri olduğunu biliyoruz. Önceki yıllarda doğaltaş işleme teknolojileri denildiğinde Avrupa firmaları baz alınıyordu. Fakat son yıllarda uluslararası pazarda başta firmamızın yakaladığı başarı olmak üzere, Türk makine sektörünün ulaştığı gelişmişlik seviyesiyle bu algıya bir son verdik.” dedi.

Satış sonrası hizmet

İhracat potansiyellerini anlatan Kanat şu ifadeleri kullandı: “Aralarında Mısır, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Brezilya, Hindistan, Kolombiya, Pakistan, Venezuella, Zambiya, Ürdün, ABD, Tunus, Cezayir, Libya ve Yunanistan da bulunduğu dünyanın 40’tan fazla ülkesine ihracat gerçekleştiriyoruz. Satış sonrası hizmet noktasında da kadromuzu geliştirerek 7/24 hizmet verebilecek altyapı olanaklarını tesis ettik. Müşterilerimiz taleplerini yurtiçi ve yurtdışından +90 444 9 865 irtibat hattımız ile bizlere rahatlıkla ulaştırabiliyorlar. Firma olarak farkındalık oluşturmak istedik ve satış sonrası hizmetler kadromuzu geliştirdik. Satışını gerçekleştirdiğiniz ürünün, satış sonrasında arkasında durabilmek ve yurt içi-yurt dışı ayrımı gözetmeksizin anında servis hizmeti verebilmek büyük bir ayrıcalık. Müşterilerimize bu hizmeti sunabilmenin haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir