Göktürk Türkiye pazarında bir marka haline geldi.

Göktürkler ismi bugün 420 kalite paslanmaz çelikte Türkiye pazarında bir marka haline geldi.

Göktürkler müşterilerine sadece malzeme satışı yapan bir firma değil, paslanmaz çelik ile ilgili her konuda teknik danışmanlık veren komple bir tedarikçidir.

Firmanızı kısaca tanıtıp, paslanmaz çelik sektöründeki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Göktürkler Çelik A.Ş. 1968 yılında İstanbul Perşembe Pazarı’nda kurulmuş, Türk demir çelik sektörünün köklü firmalarından biridir. Günümüzde modern depo ve servis merkezimiz ile Esenyurt’taki tesisimizde hizmet vermekteyiz. 1990’lı yılların başından itibaren paslanmaz ve vasıflı çelik ticareti üzerine yoğunlaşan firmamız, 2013 yılı ile birlikte paslanmaz çelik ithalatı ve satışını ana faaliyet kolu olarak belirlemiştir. Beyaz eşya, mutfak aletleri, gıda, kimya, medikal, otomotiv, imalat, enerji ve gemicilik sanayileri gibi birçok farklı sektöre hem yassı hem de uzun ürün gruplarında paslanmaz çelikler tedarik ediyoruz. Ürünlerimiz arasında paslanmaz çelik Sac, Rulo, Çubuk, Kare, Altı köşe, Lama, Tel, Köşebent, Profil ve Boru bulunmaktadır.

Firmanız açısından 2016 yılının (satış, üretim, ithalat, ihracat, istihdam ve ciro vb. konular dahilinde) nasıl geçtiğini rakamsal verilerle açıklar mısınız?
2016 yılı boyunca dünyada yaşanan politik ve ekonomik sıkıntıların tüm küresel piyasaları olumsuz etkilediği bir gerçek. Hammadde fiyatları ve döviz kurlarında olağandışı dalgalanmalara yol açan bu gelişmeler genel olarak paslanmaz çelik piyasalarında da bir durgunluğa sebep oldu. Ancak Türkiye, çevresindeki tüm olumsuzluklara rağmen büyümeye devam eden bir ülke. Göktürkler de, 2016 yılında Türk paslanmaz çelik sektörünün en hızlı büyüyen firmalarından biri olmaya devam etti ve pazar payında gözle görülür bir artış sergiledi. Bu; sektörümüzde gerek iş ahlakı gerekse de hizmet kalitesi ile takdir edildiğimizin açık bir göstergesi. Göktürkler, “en kaliteli paslanmaz çelikleri, en uygun fiyatlarla” sunma politikası eşliğinde faaliyetine tüm hızıyla devam edecek. 2015 ve 2016 yıllarında paslanmaz çelik uzun ürünlere yatırımımıza öncelik vermiş ve sonuçlarını da aynı oranda almıştık. 2016 yılında ulaştığımız sektörlerin sayısını arttırırken, bazı sektörlerin de en önemli tedarikçisi konumuna gelmeyi başardık. Göktürkler ismi bugün 420 kalite paslanmaz çelikte Türkiye pazarında bir marka haline geldi. Bununla birlikte, özellikle 316L kalite paslanmaz çelik kullanımı olan sektörlere de geniş bir stok ile hitap ediyoruz. Yani, paslanmazın en genel kalitesi olan 304’ün yanında farklı kalitelerde de uzmanlaşmayı hedef seçmiş ve bu konuda kendini kanıtlamış bir firmayız.

Firmanızın 2017 yılı hedeflerini  (ihracat, ithalat, yeni ürün ve yeni pazar, ciro, büyüme, yatırım, kapasite artışı vb. gibi) paylaşır mısınız? Gündeminizde yeni bir yatırım bulunuyorsa bilgi verebilir misiniz?
Müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutarak, geniş ürün yelpazemiz ve hızlı servis ağımız ile 2017’de özelikle yassı ürün gruplarına da ağırlık vermeyi planlıyoruz. Sektörün bu bölümünde de kaliteli ürün ve hizmet arayışında olan sanayicilerimize önemli tedarikçilerden biri olacağımızdan şüphemiz yok. Bununla birlikte, biz sigortalı ve teminatlı satışlar yapmaya önem veriyoruz ve müşteri portföyümüzü bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Satış şartlarımıza uyamayan müşterilerle çalışmamızı azaltırken, buna uyan müşterilere çeşitli avantajlar sağlayarak yolumuza devam ediyoruz. Kredi sigortası, güvenceli satış ve peşin satış gibi sektörümüze maalesef uzak olan kavramları biz fazlasıyla önemsiyoruz ve sağlam temeller üstüne kurulan her ticari firmanın da önemsemesi gerektiğini düşünüyoruz.İhracatta bulunuyor musunuz? Dış pazarlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Balkanlar ve Orta Doğu’daki ülkelere düzenli ihracatlarımız var. Almanya, Hollanda ve Dubai’de katıldığımız fuarlarda şirketimizi tanıtıyor, yeni yurt dışı bağlantılar oluşturuyoruz. Yurtiçi piyasaların dışında ihracat kanallarını da tam anlamıyla keşfedebilen firmaların sektörde her zaman bir adım önde olacağını düşünüyorum. Bu doğrultuda küresel piyasalara entegrasyonu hızla devam eden İran, Irak gibi Orta doğu pazarlarının tüm firmalara yeni olasılıklar sunacağına inanıyorum.

Sektöre dair geliştirdiğiniz veya üzerine çalıştığınız yeni bir ürün veya proje var mı? Varsa bahseder misiniz?

Türkiye’de kullanımı henüz düşük miktarlarda olan 630 ve 1.4462 (dubleks) kalite malzemelerin ithalatına başlamamız yönünde müşterilerimizden istekler alıyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu ürünleri de düzenli olarak stoktan teklif edebilir duruma geleceğiz. Mekanik özellikleri ve korozyon dayanımı yüksek bu tür kaliteler gelişmiş ülkelerde Türkiye’ye oranla çok daha fazla tüketiliyor. Dolayısıyla, Türkiye gelişmeye devam ettikçe bunların yurt içi tüketim rakamlarının da artacağı gözüküyor. Biz de bu gelişmeye yardımcı olmak adına elimizden geleni yapacağız.

Ar-Ge hususunda çalışmalarınız var mı? Üretim teknolojiniz den kısaca söz eder misiniz?
Göktürkler olarak Türk sanayicisine hizmet ettiğimizin bilincindeyiz. Biz, gerek fiyat gerek kalite gerekse de diğer şartlar anlamında sanayicimizin çıkarlarını kollamayı kendine görev edinmiş bir firmayız. Çalıştığımız tüm fabrikaları birinci elden denetlemeyi sorumluluk ediniyoruz. Özellikle Hindistan ve Uzak doğu’da çalıştığımız fabrikaları her yıl mühendis ekibimiz ile yerinde ziyaret ediyor ve orada gerekli kontrolleri yapıyoruz. Bununla birlikte uzun ürünlerde doğrusallık ve çatlak kontrolü analizlerini kendi bünyemizde de yapıyoruz. Yaptığımız testler ile birlikte müşterilerimizin ileride yaşayabileceği olası sorunları önceden tespit edip, onlara ilk elden tavsiyeler verebiliyor, çözümler sunabiliyoruz. Yani, Göktürkler müşterilerine sadece malzeme satışı yapan bir firma değil, paslanmaz çelik ile ilgili her konuda teknik danışmanlık veren komple bir tedarikçidir. Bu anlamda sektörde bir adım öne çıktığımızı düşünüyoruz.

Sektörün şu anda en önemli gündem maddesi nedir? Varsa sorunlarınızın çözümüne yönelik öneri ve beklentileriniz nelerdir?

Türkiye’de paslanmaz çelik sektörünün en önemli gündem maddesi gümrük vergilerinde yapılan artış ve bunun Türk sanayicisinin ihracat piyasalarındaki rekabet gücünü oldukça düşürmesidir. Türkiye’de bir soğuk haddeleme tesisinin kurulmuş olması ülkemiz açısından olumlu ve güzel bir gelişmedir. Ancak, şu an için ülkemizde hala entegre bir paslanmaz çelik fabrikası yoktur. Mevcut durumda, ülkenin yıllık tüketimi olan yaklaşık 400 bin tonun sadece 200 bin tonunu sağlayabilen bir tesis vardır. Bu tüketim ve üretim rakamları ortadayken paslanmaz çelik ithalatının önünü kesmek için getirilen gümrük vergilerinin bu ithalatları durdurma şansı yoktur. Sonuç sadece maliyetlerin artması ve yurt içinde haksız bir rekabet oluşmasıdır. Paslanmaz çelik fiyatlarının arttırılmasının asıl mağdurları ise bu ürünleri üretiminde kullanan Türk sanayicisidir. Artan maliyetler ve hammadde fiyatları sonucu mutfak ürünleri, beyaz eşya, elektrikli ve elektronik ev aletleri gibi sektörlerimizin ihracat piyasalarındaki yabancı rakipleri ile rekabet etme şansı neredeyse hiç kalmamaktadır. Türkiye’nin en önemli hedeflerinden biri ihracatı arttırmak iken, ithalatı kesme görevini yerine getiremeyen bu gümrük vergisi maalesef ihracatımıza zarar vermektedir. Bu durum, yurt içi tüketicimize de yansımakta ve enflasyon artışına da etki etmektedir. Ben, paslanmaz çelik sektörünün gelişmeye devam etmesi için ülkemizin ihtiyacını tam anlamıyla karşılayan bir “sıcak üretim” tesisi kurulana kadar yüksek korumacılık seviyesinde vergilerin getirilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Küresel paslanmaz çelik üretiminin kayda değer kısmında pay sahibi olan Çin’in sektörü nasıl etkilediğinden bahseder misiniz?
Çin’deki sanayi büyümesi hızlandıkça tüm metallerin fiyat seviyesinde bir yükselme olur ve bu da küresel piyasaların tamamını etkiler. Çin, dünya paslanmaz çelik üretimin yüzde 50’den fazlasından sorumlu ve bu alanda payı gitgide artmakta olan bir ülkedir. Günümüzde tüm üreticiler ülkelerinde korumacı gümrük vergileri olsa bile fiyatlarını Çin’deki paslanmaz çelik fabrikalarının fiyatları ile kıyaslayarak belirliyor. Yani Çin, paslanmaz çelik sektörümüzü hem dolaylı hem de doğrudan etkileyen büyük bir etkendir.

 Eklemek istedikleriniz?
Geçmişten Göktürkler ile bağı olan ve bizim tekrar paslanmaz çelik sektörüne eğitimli, genç bir kadro ile yöneldiğimizi gören müşterilerimizden büyük destek ve teşvik alıyoruz. Firmanın yıllara dayanan tecrübesi ile mevcut kadronun dinamikliği ve çalışkanlığını birleştirip tüm sektöre uzun yıllar en iyi şekilde hizmet edeceğimizi söylemek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir