MİB den, endüstri 4.0 ve akıllı fabrikaların yol haritası zirvesi.

Makina imalatçıları birliği’nin düzenlediği endüstri 4.0 ve akıllı fabrikaların yol haritası zirvesi’nde geleceğin teknolojileri tartışıldı.   

Makine sektörünün önde gelen kuruluşlarını temsil eden ve 170 üyesiyle Türkiye’de makine ihracatının yüzde 60’ın dan fazlasını gerçekleştiren Makina İmalatçıları Birliğinin (MİB) düzenlediği Endüstri 4.0 ve Akıllı Fabrikaların Yol Haritası Zirvesi’ne sektörün önde gelen temsilcileri katıldı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, insan zekası ve yapay zekanın bütünleştirildiği fabrikalar ile rekabet etmenin zorluklarının hissedilmeye başlandığını ve maliyetlerin sürekli düşürülmesine odaklanan işletmelerin ayakta kalabileceği bir döneme girildiğini söyledi.

Türkiye’de makine imalat sektörünü 27 yıldır bir araya getiren Makina İmalatçıları Birliği tarafından düzenlenen Endüstri 4.0 ve Akıllı Fabrikaların Yol Haritası Zirvesi, ERP, MES ve FESTO’nun desteğiyle İstanbul The Green Park Pendik Oteli’nde yapıldı. Makine sektöründe Endüstri 4.0 ile yaşanacak değişimlerin tartışıldığı zirvede teknoloji kullanımı, verimlilik ve geleceğin üretim teknolojileri de masaya yatırıldı.

Özkayan: ‘Bilgi çağından akıl çağına geçiyoruz’

Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan konuşmasına bilgi çağından akıl çağına geçtiğimizi, bu çağa yani Endüstri 4.0’a geçiş için işletmelerimizin ne kadar hazır olduğunu sorarak başladı. Bu çağın yaratacağı fırsatları, gelişen ekonomilerden biri olan Türkiye’nin değerlendirmesinin çok önemli olduğunun altını çizen Özkayan: “Buharlı makinelerden, seri imalata geçiş, bilgisayarların ortaya çıkması ile otomasyon, bilişim iletişim teknolojileri, bulut teknolojisi, nesnelerin interneti, veri analitiği üzerinden yapay zeka ve otonom çalışan fabrikalar… Bütün bu gelişmelerin sonucunda insan zekası ve yapay zekanın bütünleştirildiği fabrikalar ile rekabet yapmanın zorluklarını hissetmeye başladık. Sadece Ar-Ge odaklı inovasyon, teknolojik ürün üretimi, verimliliğin ve karlılığın artışı, buna rağmen maliyetlerin sürekli düşürülmesine odaklanan işletmelerin yaşayabileceği bir döneme girdik” dedi. Özkayan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıllardır çocuğumuz gibi sakınıp büyüttüğümüz işletmelerimiz için yaşamsal önem taşıyan konuların tartışılacağı zirvede bilgilerini paylaşmak üzere aramızda bulunan çok kıymetli konuşmacılarımıza, sektörümüze ve sanayimize verdikleri gönüllü destekten dolayı şimdiden şükranlarımızı sunuyorum. Işık tutarak zorlu yolumuzu bizlere aydınlatacak faydalı bir toplantı olmasını temenni ediyorum”

Maltepe Üniversitesi Akademisyenlerinden Dr. Halefşan Sümen ise yaptığı konuşmada Endüstri 4.0’ın tanımı ve tarihçesini anlattı. Türk medyasının Endüstri 4.0 konusunu diğer ülkelere göre çok daha yakından izlediğinin ve gündemine aldığının altını çizen Sümen, inovasyonun ticari değeri olan yenilik demek olduğunu, faydası maliyetin üzerine çıkan uygulamalar geliştirmemiz gerektiğinin altını çizdi. Sümen: “Siz teknolojiyi yönetemezseniz teknoloji sizi yönetir. Biz de Endüstri 4.0’ı yönetmeyi başarmalıyız” dedi.

Endüstri 4.0 ve Akıllı Fabrikaların Yol Haritası Zirvesi’nde konuşma yapan ERP ve MES Komiteleri Direktörü Göker Sarp ise, Endüstri 4.0 ile birlikte üretimde değişen rollere değindi. Sarp: “Sosyal medya kullanımı her geçen gün artıyor, mobil kullanım da artıyor. Ancak bugün daha değişik konular konuşmaya başladık. Artık işin içine yapay zeka girdi. Günümüzde firmalar, müşteriler ve tedarikçilerimiz ile entegrasyon konuşuluyor. E-mailler, Word dokümanları ve Excel tabloları ile şirketlerimizi yönetmeye çalışıyoruz. Bu biçimde kurumsallaşmamız mümkün değil’ dedi.

Zirvenin bir diğer konuşmacısı ise, Festo Teknik Müdürü Fikret Akyüz,  Endüstri 4.0 ile siber sistemlerle üretim yapmayı, sanal dünyayla gerçek dünyayı birleştirmeyi ve farklı ürün çeşidine adapte olabilen daha ekonomik bir üretim modeli planlandığını söyledi. Akyüz: “Nesnelerin interneti ve dijitalleşme her alanda var. Gerçekten üretim yapan dijital fabrikalar odak noktamız. Endüstri 4.0 ile ağa bağlanmış bir üretimden söz ediyoruz. Verimlilik artışı ve rekabet gücü hedefleniyor. Veri çok önemli, geleceğin petrolü veri olacak. Ancak verilerin incelenmesi, analiz edilmesi ve kullanılması lazım. Endüstri 4.0 ile daha karmaşık durumlarda karar alabilen insan gücüne ihtiyacımız var. Çalışanların Endüstri 4.0’a uygun olarak eğitilmesi önemli” dedi.

Endüstri 4.0 ve Akıllı Fabrikaların Yol Haritası Zirvesi, Milenyum Danışmanlık Üretim Sistemleri Danışmanı Kenan Berkdemir’in moderatörlüğünde, Armolis Genel Müdürü Mustafa Karadeniz, İletişim Yazılım Genel Müdürü Tuncer Hatunoğlu ve Trinoks Genel Müdürü Cüneyt Gargin’in katıldığı  “Endüstri 4.0’a Hazır Mıyız?” paneli ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir