Tugayhan Fiber Lazer’den Yerli Üretim Atağı

Türkiye’nin yerli fiber lazer kesim makineleri üreticilerinden Tugayhan Fiber Lazer, günümüz teknolojisini yakından takip ederek, bu teknolojileri bünyesine dahil ediyor. Titizlikle yönetilen Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarıyla ürettiği inovatif makinelerin kalitesini, performans testleri ile tescilleyen Tugayhan Fiber Lazer, vatan borcu olarak düşündüğü yerli üretime, bütün gücünü veriyor.

 

Kolay kullanılır, hızlı ve hassas kesimler elde edilen fiber lazer kesim makineleri geliştiriyor, üretiyorsunuz. Ar-Ge süreçlerinizden, üretim kapasitenizden, satış sonrası hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Üretim kapasitemiz şu an için ayda dört makinedir. Teknoloji çok hızlı geliştiğinden AR-GE ekibimiz sürekli yenilikleri, makinelerimize entegre etmek için çalışmaktadır.  Her sene daha hassas, daha hızlı makineleri, daha ekonomik fiyatlara nasıl üretebileceğimizin araştırmalarını yapmaktayız.

Satış sonrası destek bizim için çok önemli. Çünkü makine satışı ve iyi bir marka yaratmak için makinenin kendi kalitesi ne kadar önemli ise satış sonrası destekte o kadar önemli. Teknik servis ekibimiz 7/24 müşterilerimizin sorunlarını en kısa sürede çözmek için çalışmaktadır.

Çin’in Wuhan kentinde, Aralık 2019’da meydana Covid-19 salgını, kısa sürede tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Bu süreçte Tugayhan Makine’nin üretim ve Ar-Ge çalışmaları nasıl etkilendi? Şirket olarak üretimin devamı için ne gibi önlemler aldınız?

Covid-19 ile beraber bizim de işlerimizde biraz aksaklıklar meydana geldi. Yurt dışından aldığımız ürünlerimizde bir süre sıkıntılar yaşadık. Ama stoklu çalıştığımız için bu problem minimum düzeyde kaldı. Kargo firmalarındaki sıkıntılardan kaynaklı makine teslimatlarımızda 1-2 haftalık gecikmeler yaşadık.

Covid-19 salgınının pandemiye dönüşmesiyle, hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler, dünyayı ekonomik aksamalar, düşen dış talep ve benzeri durumlarla karşı karşıya bıraktı. Başta ulaştırma (hava, kara, deniz) sektörü olmak üzere insanın insanla temasına neden olacak, neredeyse her tür ekonomik faaliyet durdurulurken, küresel tedarik zinciri de bozuldu. Bu süreçte sizin satış, pazarlama ve tedarik süreçleriniz nasıl etkilendi?

Müşterilerimize teknolojinin nimetlerinden yararlanarak makinemizi tanıtmaya çalıştık. Zaten müşterilerimizin çoğu referans ile geldikleri için çok sıkıntı yaşamadık. Tedarik süreçlerimizde bazı sorunlar oldu tabi. Hem kargo firmalarındaki gecikmeler hem de fiyat artışları maliyetlerimize olumsuz bir şekilde yansıdı.

Salgın ve salgınla mücadele kapsamında sosyal izolasyon kavramının öne çıkmasıyla, ofis hayatının evlere taşındığı bir sürece girdik. Bu süreçte dijitalleşme ve bağlanabilirlik kavramlarının ne kadar önemli olduğuna bir kez daha şahit olduk. Bu noktada ürünlerinizin sahip olduğu teknolojilerden, ve bu teknolojilerin sektörde yarattığı farklardan bahseder misiniz?

Makinelerimize online bağlanabildiğimiz ve teknik servisi uzaktan sağlayabildiğimiz için bu süreçte büyük problemlerle karşılaşmadık. Görevlendirme yazısıyla da müşterilerimizin birebir servis ihtiyaçlarını karşıladık.

Küçük ve orta ölçekli işletmelere çözüm sunmak adına hızlı ve hassas kesimlerin elde edilebileceği kompakt makineler üretiyorsunuz. Kalite ise, sizler için göz ardı edilemeyecek en önemli kıstaslardan biri. Üretim tesisinizdeki kalite kontrol süreçleriniz, gerçekleştirdiğiniz testler ve ürünlerinizin sahip olduğu sertifikalarla ilgili neler söylemek istersiniz?

Makinelerimiz tamamlandıktan sonra, 1 hafta gibi bir test süreci var. Deneme kesimleri ve hız denemeleri gerçekleştiriyoruz. Hassasiyet ölçümleri yapılıyor. Makinelerimiz CE ISO-9001 Kalite Belgesi’ne sahiptir.

Tugayhan makine olarak yerli üretime önem veriyor ve sektördeki yolunuzda, ihracat odaklı olarak ilerliyorsunuz. Ancak Covid – 19 Pandemisi, yalnızca Türkiye’yi değil, tüm dünya ticaretini olumsuz etkiledi. Bu süreçte, Tugayhan makine olarak nasıl bir yol izlediniz? İhracatınız süreçten nasıl etkilendi? Normalleşme sürecine girdiğimiz şu süreçte yeni pazar hedefleriniz var mı?

Şu an ihracatımız durdu. Yerli üreticilerimize hizmet veriyoruz. Pandemiden önce hedef pazarımız Balkan Ülkeleri idi. Önümüzdeki sene biraz daha hızlı bir şekilde pazar araştırmalarımıza devam edeceğiz.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) üyesisiniz. BAİB çatısı altında ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz?

Kendileri bize her konuda destek oluyorlar. Pazar araştırmalarımızda her sorumuza cevap veriyorlar.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?

“TUGAYHAN” ismi bizim için çok önemli. Biz bu işi ticaret yapmış olmak için değil, gerçekten üretime aşık olduğumuz için yapıyoruz. Vatan borcu gibi düşünüp, yerli üretime bütün gücümüzü veriyoruz. Sağ olsunlar müşterilerimizden de aynı karşılığı görüyoruz. Referans listemiz oldukça güçlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir