İMALAT SEKTÖRÜNDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

İş hayatının tüm bileşenleri dijital dönüşüm üzerine kafa yoruyor. Teknolojiye ayak uyduramadıklarında ayakta kalamayacaklarını biliyorlar. Bu nedenle de dijital araçlara daha fazla yatırım yapıyorlar. Bunları daha verimli bir şekilde kullanmayı ve iş yerlerine entegre etmeye çalışıyorlar. Yeni dünya düzeni bunu gerektiriyor.

Doksanlı yılların sonuna kadar yapılan çalışmaların tamamına yakını analog olarak yapılmaktaydı. Örnek verecek olursak imalat resimleri, muhasebe, işe giriş kartları gibi bunun yanında imalatta kullanılan makinelerde konvansiyonel çalışan makineler idi. O günlerden günümüze kadar gelen şirketlerin tamamına yakını ister istemez dijital dönüşüme geçmiştir.

Başarılı olan şirketlere baktığımızda dijital dönüşümü yoğun bir şekilde kullandıkları görülmektedir. Net bir şekilde söyleyebilirim ki dijital dünyada olmayan şirketler ayakta duramayacaktır.

İmalat sektöründe yapılacak ürünlerin tasarımı, simulasyonu ve analizleri, iş planları, muhasebe konuların tamamı öncelikle dijital ortamda gerçekleşmektedir. Dijitalleşme ile birlikte birçok işi de makineler yapmakta ve raporlayabilmektedir. Örneğin imalatta robotlar kullanılarak daha zor, karmaşık, riskli işler yapılabilmekte ve bu yapınan işler dijital ortamdan izlenebilmektedir.  Sektörde çalışanlardan artık dijital ortamı imalat alanında kullanabilenler tercih edilmektedir.

Almanya’da 1600 KOBİ’ye dijitalleşme kelimesinden ne anladıkları ve şirketleri için ne anlama geldiği sorulduğunda;

86% dijitalleşme ile şirketlerin esnek hale gelmesi ve piyasaya daha hızlı uyum sağlayabileceklerini ifade ettiler.

70% dijitalleşme ile birlikte teknoloji standartlarının artması ve bundan dolayı şirketin sağlıklı büyümesine inanıyorlar.

64% dijitalleşme ile üretilen bilgileri analiz etmek ve bundan dolayı sirke yeni piyasalar açmasını düşünüyorlar.

62% dijitalleşme ile birlikte çalışanları olumlu etkileyeceğini düşünüyorlar.

52% şirketlerin dijitalleşmeye beş sene içinde yatırım yapıldığında bulundukları piyasalarda tutamayacakları ifade ettiler.

Dijitalleşme ile Daha Doğru Kararlar verme;

Elde edilen verileri dijital ortamda bir araya getirerek birçok öngörüde bulunabilirler. Son zamanlarda Veri madenciliği diye bir meslek ortaya çıkmıştır. Veri madenciliği, büyük ölçekli veriler arasından faydalı bilgiye ulaşma, bilgiyi madenleme işidir. Büyük veri yığınları içerisinden gelecekle ilgili tahminde bulunabilmemizi sağlayabilecek bağıntıların bilgisayar programı kullanarak aranması olarak da tanımlanabilir.

Örnek verecek olursak, takım tezgahları sektöründe olan Tezmaksan firması tezgah kiralama sektörüne girmeden önce tezgahlarda oluşan arızalar ve sorunlar ile ilgili bir veri madenciliği yapmıştır. Yaptıkları analiz sonucunda, Takım Tezgah kiralama işine girmişlerdir. Bu ön görü sayesinde yeni bir iş kolunu başarılı bir şekilde yönetmektedirler. Aynı firma Kapasitemetrik diye bir yazılım geliştirerek takım tezgahlarının yaptıkları birçok veriyi kullanarak izlenebilir imalat süreçleri ortaya koyarak verimlilikten, raporlamaya kadar birçok konuda şirketlere fayda sağlamaktadır.

Yine Tezmaksan firmasının yakın bir zamanda faaliyete geçirdiği www.parkurda.com sitesi sayesinde dijital ortamda, fason iş yaptırabilirsiniz, fason iş alabilirsiniz ve eleman bulabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde daha önce hiç tanımadığınız firmalarla tanışıp iş yapma imkanı oluşturabilirsiniz. İş yaptırmak isteyen bir firma birçok teklif alarak en uygun firma ile çalışma imkanı bulacaktır. Aynı zamanda eleman ihtiyacınıza göre siteden filtreleme yaparak istediğiniz özelliklere sahip kişileri bulabilirsiniz.

Bu siteye üye olduğumda yeni olmasına rağmen birçok firmanın iş ilanını gördüm. Üye olmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Dijitalleşme İçin Yapılması Gerekenler;

İşletmenizdeki mevcut durumun fotoğrafını çekin, dijitalleşmenin neresinde olduğunuza bakın.

Mevcut durumunuzu analiz ettikten sonra dijitalleşme için bir yol haritası belirleyin.

Tüm çalışanlarınıza dijitalleşmenin önemine inandırın. Dijitalleşme ile alınan faydaları çalışanlar ile paylaşın. Bu sayede ekip olarak dijitalleşmenin önemini ortaya koyun.

Yeni dijital yapılar oluşturun, tasarımdan ürün sonrası süreçlere kadar bütün sonuçları veriler le gösterin.

Süreçlerinizi dijital olarak raporlayın.

Dijitalleşme ve endüstri 4.0

Üretim de dijitalleşiyor. Endüstri 4.0 diye yeni bir kavram ortaya çıktı biz endüstri 4.0’ı konuşmaya başlamışken bu günlerde Endütri 5.0 konuşulmakta hatta karanlık fabrikalar kurulmaktadır. Dijitalleşme günlük hayatımızı değiştirdiği gibi üretimi de değiştirdi. Endüstri4.0 geleneksel imalat ve endüstriyel uygulamaların teknolojik dünya ile karıştırılması anlamına gelen bir terimdir. Yani üretimin insan hatalarından arındırılmış bir şekilde daha verimli ve güvenli bir şekilde yapılması. “Akıllı fabrikalar veya robotların insanların önüne geçeceği” sözlerini duymuşsunuzdur. Fabrikalarda ve imalatta devam eden bir devrim görmekteyiz. Gelişmiş analitik makineler, nesnelerin interneti, bulut bilişim ve insan-makine panellerini içeren teknoloji, fabrikaları daha da akıllı hale getiriyor.

Dijitalleşme üretimde hızlı bir değişim gerçekleştirdi. Tüketiciler ürünlerle ilgili talepleri artırdıkça, imalat sektörü de bu talepleri karşılamak için kendini dijitalleştirmek zorunda kalıyor. Uzun yıllardır uzaktan erişim, robotlar, bulut tabanlı yazılımlar, Server (Sunucu)’lar yalnızca büyük işletmeler tarafından kullanılıyordu. Artık Kobiler de bu araçlardan rahatça faydalanmaktadır. Dijitalleşme işletmelere fırsat eşitliği sundu.

Pandemi süreci bu çalışmaları daha da ileri götürecektir. İnsanlar artık evinden iş yerine gitmeden çalışma modelleri geliştirmektedir. Bu tür çalışmalar dijitalleşme olmadan mümkün değildir. Son olarak, Dijitalleşme İşletmeler için güç, inovasyon, yenilik, takip edilebilirlik, verimlilik artışı, tasarruf ve maliyetlerin düşürülmesini içermektedir.

 

Murat YAZILIDAĞ

Teknik Öğretmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir