Endüstriyel otomasyonda önümüzdeki dönemde neler göreceğiz?

Rockwell Automation’ın Milwaukee genel merkezinde online olarak gerçekleşen Automation Fair At Home etkinliğinin açılış konuşmasında, şirketin Başkan ve CEO’su Blake Moret, “Daha önce hiç görmediğimiz zorluklarla dolu bir yıl oldu. Aynı zamanda direnci, çevikliği ve sürdürülebilirliği artıracak fırsatlarla da dolu bir yıldı” dedi.

Moret konuşmasını şöyle sürdürdü: “Rockwell Automation’da sırada ne varsa, bunu sizinle de paylaşacağız ve umuyoruz şimdiye kadar öğrendiklerimizle sizin bir sonraki versiyonunuzu yaratmanıza yardım edeceğiz. Tüm bu dönüşüme rağmen stratejimiz aynı kaldı: Connected Enterprise’ı hayata geçirmek ve bunu müşterilerimizin sorunlarını çözmek konusundaki 117 yıllık tecrübemizle yapıyoruz. Örneğin, Roche şirketi üç tesisini Covid-19 test kitleri üretmek için dönüştürmek zorundaydı. Rockwell Automation mühendislik uzmanları, PharmaSuite MES’i kullanarak, dünyadaki test kiti ihtiyacını karşılayabilmesi için Roche ile omuz omuza omuza çalıştı. Rockwell Automation Johnson & Johnson şirketine de fabrika katında sosyal mesafenin korunmasını sağlamak için mobil robotlar kullanmasına ve fabrika katını yönetebilmesine yardımcı oldu.”

“Bu işi çok iyi teknolojiler, partnerlikler ve satın almalarla yapıyoruz” diyen Moret sözlerini şöyle sürdürdü: “En favorilerimden biri Kalypso. 2004 yılında dijital dönüşümü hızlandırmak amacıyla kurulan Kalypso daha iyi yazılım ürünlerinin daha iyi iş sonuçları getireceğine inandı. Bir Rockwell Automation şirketi olarak inovasyonu hızlandırıyor ve verimi maksimize ediyor” dedi.

Rockwell Automation İtalya’da da Avrupa genelinde, ağırlıklı olarak da İtalya ve Almanya’daki makine imalatçılarına endüstriyel PC ve yazılım sağlayan ASEM’i satın aldı. Moret konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Siparişlerin ve yeni teknolojilerin artması sonrası PTC ile iş birliğimizi de genişlettik ve uzattık.”

Şirket, aynı zamanda bulut çözümlerle veriyi alıp bilgi ve içgörülerle verimi artırma yetkinliğini güçlendiren çözümler sağlayan beş yıllık Microsoft iş birliğini de uzattı ve genişletti.

RSLogix 5000 ve Studio 5000 Logix kullanıcıları dosyaları farklı versiyonlardan veya farklı sanal makinelerden veya tek bir büyük sürücüden sorgulayabiliyor. Kullanıcılar isterlerse tek bir dosyayı, isterlerse hepsini birlikte zamandan kazanarak ve verimi artırarak işleyebiliyor.

Moret, “Partner ekosistemimiz sektörün en iyisi” diyerek. “Teknoloji ve sektör uzmanlığımızla, bilişim teknolojileri ve operasyon teknolojilerini (IT/OT) yakınsallaştırarak müşterilerimize katma değer yaratma anlamında en iyi konumdayız”şeklinde konuştu.

Sonuç, daha az tekil arıza noktası ve daha iyi bir izlenebilirlik, daha iyi uzaktan operasyon ve görüntüleme, daha fazla esneklik, daha iyi hareket kontrol, yazılım ve sürdürülebilirlik. Bu da şirketlerin direncini artırıyor. Moret, “Sürdürülebilirlik hem bizim hem de müşterilerimizin öncelikli gündem maddelerinden, bunlardan bazıları da karbonsuz bir gelecek, enerji veriminin, geri dönüşümün ve yenilenebilir enerjilerin artması” diye konuştu.

Moret, müşterilerin pozitif sonuç ve ROI dönüşleri beklentilerinin yanı sıra “İnsanın yetkinliklerini genişletmeyi vaad ettiklerini” belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “İnsanların hayal gücünü alıp teknolojinin potansiyeliyle birleştiriyor ve dünyanın daha iyi çalışıp bu pandemiden daha iyi iyileşebilmesine yardımcı oluyoruz”. Moret konuşması sonrasında oturum katılımcılarını hafta boyunca Cesur Diyaloglar etkinlik serisine katılmaya ve şirketin ne yaptığını daha yakından öğrenmeye davet etti. Moret sözlerini “Bu önümüzdeki dönemde nelerin bizi beklediğini öğrenmek adına hepimiz için bir fırsat” ifadeleriyle sonlandırdı.

Tedarik zinciri ve dahası

Covid-19 pandemisinin üretim tedarik zincirlerine olan etkilerinden çok şey öğrenildi. Rockwell Automation Entegre Tedarik Zinciri’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Ernest Nicolas, “Zorlu makroekonomik koşullar daha dirençli olmayı ve planlanmamız aksamaların etkisini azaltmayı her şeyden daha önemli hale getirdi” dedi.

Rockwell Automation Yazılım ve Kontrol’den sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Chris Nardecchia ise şunları söyledi: “Yazılımın bağlantıyı ve çevikliği artırıyor olması artık çok büyük bir ihtiyaç. Rockwell Automation müşterilerine başlangıç noktaları neresi olursa olsun, kontrol uzmanlığını, MES, IoT ve artırılmış gerçekliği Uç Birim Veri Yöneticisi’ne, Uç Birim Veri Yöneticisi’’den Bulut’a her yerde birleştirerek yol haritaları çıkarması için yardımcı oluyor.”

Rockwell Automation Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Tessa Myers ise Connected Eterprise’ın müşterilerin modern bir altyapısı olup olmadığına göre değiştiğini belirtiyor. Myers konuşmasında yüksek hız için yeni 5480 ve proses kontrollerine, kontrol ve Uç Birim Veri Yöneticisi konularına, IT ve OT entegrasyon uygulamalarına dikkat çekti.

“Bu kontrolörleri bağlamak, entegre etmek ve yönetmek anlamında yeni PlantPAx 5.0 açık ve güvenli mimarisiyle çok büyük bir sıçrama yaşatıyor” diyen Myers, FactoryTalk’un da hala verimi artıracak özellik ve uygulamaları barındıran sade ve genişletilebilir suite olmaya devam ettiğini belirtiyor. Myers’in verdiği bilgilere göre “FactoryTalk’un proje yaşam döngüsünün tüm fazlarında buluta uygun ve SaaS odaklı yeni versiyonu, Microsoft iş birliğiyle birlikte 2021’in başlarında tek ve güvenilir bir veri ortamı olarak kullanıcılara sunulacak.”

Proje yaşam döngüsü bağlamında tasarım, bir ekip desteğidir ve objeleri önceden inşa edilebildiği ve iş akışlarının önceden belirlendiği güvenliği bir bulut ortamı yaratmaya yardımcı olur. Tasarım safhasında bir fabrika mühendisi dijital ipliği başlatarak kurulum aşamasında yüzde 30 ila 50 tasarruf sağlıyor.

Fabrika müdürleri için FactoryTalk InnovationSuite’in yeni birçok yetkinliği var. Uç Birim Veri Yöneticisi’den buluta üretimi, güvenliği ve bakım uyarılarını destekliyor. Kullanıcılar, OEE ve üretim metriklerini gerçek zamanlı görebiliyor ve derinlemesine inceleyebiliyor, performansı düşük varlıkları ayırabiliyor ve iyileşme alanlarını tespit edebiliyor. Başkan yardımcısı veya operasyon ekibi dünya genelindeki fabrika performanslarını görebiliyor. Geçmişte bu küresel görünürlüğü elde etmek zordu ancak şimdi bu özelliklerin faydasını alabiliyor, daha önce yapamadıkları şeyleri yapabiliyorlar.

Akıllı aygıtlar, Rockwell Automation Akıllı Aygıtlar Kıdemli Başkan Yardımcısı Fran Wlodarczyk’in ifadeleriyle “Plansız arıza sürelerini azaltan, çıktıyı ve verimi artıran işlevler ve bilgiler sağlayarak Connected Enterprise’ın temelini oluşturuyor. Örneğin bir lastik üreticisi gelen lastikleri görebilmek için fotoelektrik bir aygıt kullanıyor. Sensör kirlenebiliyor ve arıza yaratabiliyor. Şimdi üreticiler sensör arıza oluşturacak noktaya gelmeden temizlenmesi için bir uyarı bildirimi alıyor” açıklamasında bulundu.

Teknoloji Vitrini ve LifecycleIQ 

Milwaukee’deki genel müdürlükte yeni açılan Ürün ve Teknoloji Vitrini’nde sensörlerden, güvenliğe, endüstriyel kontrolden elektrik kontrol ve hareket kontrole mevcut tüm uygulamalar görülebilir. Bir E-House alan motor kontrol aygıtlarını ve elektrik sistemlerini, bir Fabrika Geneli Proses Kontrol alanı PlantPAx 5.0 sisteminin de aralarında olduğu uygulamaları, Kinetix/Motion Control alanı ise küçük ve orta ölçekli makineler için yeni 5100’u sergiliyor. Ölçeklendirilebilir Multidisipliner Kontrol Sistemleri için de bir alan ve Rockwell Automation’un dünya genelinde en büyük tedarikçisi olduğu, hizmetler, sensörler ve entegre çözümler sunduğu Güvenlik alanı da Ürün ve Teknoloji Vitrini’nde.

Rockwell Automation Yaşam Döngüsü Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Kulaszewicz, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Bu yıl, LifecycleIQ müşterilerin bizimle iletişime geçme olasılıklarını artırıyor. İnovasyon ve tasarımdan operasyon ve bakıma, verilerinizi inceleyip çok daha yüksek bir hızda ve çok daha akıllı şekilde, size proaktif içgörüler sunarak ve sektörde uzman kişilerin sizinle çalışabilmesini sağlıyor. Rockwell Automation fiziksel ve dijital mülklerinizin güvenliğini sağlamanız için güvenilir partneriniz olup size yol gösterebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir